Wymiana opon

polerowanie reflektorów samochodowych

Sezonowa wymiana opon 

Sezonowa wymiana opon to jeden z ważniejszych punktów na liście zadań każdego kierowcy. Dopasowane do panujących warunków atmosferyczny koła mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.  W przypadku letnich opon, charakteryzujących się twardszą mieszanką, odpowiednią do wyższych temperatur, ogumienie zapewnia dobrą przyczepność zarówno na mokrych, jak i suchych drogach. Nie bez znaczenia zostaje także blokowy wzór bieżnika, który skraca drogę hamowania oraz poprawia sterowność samochodu. Z kolei opony zimowe cechuje głęboki wzór bieżnika, ułatwiający poruszanie się po zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Dodatkowo, rozmieszczone wzdłuż bieżnika wąskie szczeliny poprawiają przyczepność auta na drodze. 

Quality Car oferujemy usługę sezonowej wymiany opon, a także możliwość zakupu ogumienia w atrakcyjnej cenie. Nasz serwis obejmuje wszystkie typy pojazdów: samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, pojazdy rolnicze i przemysłowe. Skontaktuj się z nami lub odwiedź nasz warsztat i wymień opony na nowe! 

Kiedy należy wymienić opony? 

Zgodnie z zaleceniami producentów, opony zimowe powinno się zamontować, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik. Mimo niskiej temperatury, o ile wciąż nawierzchnia drogi jest sucha, letnie opony będą zdawać egzamin. Problem zacznie się, gdy do niskiej temperatury dołączy mokre podłoże. Koła należy więc wymienić zanim spadnie pierwszy śnieg lub pojawi się gołoledź. W przypadku opon zimowych nie powinno się czekać do ostatniej chwili – koła warto wymienić zanim zimowa aura zagości na dobre. 

O oponach letnich należy pomyśleć, gdy średniodobowa temperatura będzie wyższa niż 7 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do opon zimowych, z letnimi warto poczekać do ustabilizowania się pogody, by mieć pewność, że wiosenne przymrozki mamy już za sobą. 

Wymiana opon powinna nastąpić także przy spłyceniu głębokości bieżnika – w przypadku opon zimowych będą to już 4 mm, przy letnich 3 mm. Głębokość bieżnika ma znaczący wpływ na szybkość hamowania. Zimą, podczas jazdy po zamarzniętej lub pokrytej śniegiem drodze, płytki bieżnik nie zapewni odpowiedniej przyczepności samochodu. 

polerowanie reflektorów samochodowych Rzeszów

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanych opon? 

Twoją uwagę powinien zwrócić wiek opony. Ogumienie, które ma więcej niż 3 lata nie gwarantuje zachowania wszystkich właściwości, a co za tym idzie – nie gwarantuje bezpieczeństwa. Upewnij się, że koła, które planujesz zakupić mają mniej niż 3 lata. Jak to sprawdzić? Bok każdej opony jest oznaczony kodem z czterema cyframi: dwie pierwsze oznaczają dany tydzień roku, dwie ostatnie dany rok (np. 1312 to 13 tydzień 2012 roku). 

Ważnym czynnikiem decyzyjnym powinien być także stan bieżników: jaka jest ich głębokość oraz czy są równomiernie zużyte. Zwróć także uwagę na powierzchnię boczną oraz wewnętrzną. Opony dobrej jakości nie powinny mieć żadnych uszkodzeń (zarówno na zewnątrz, jak i w warstwie izolacyjnej), przecięć czy wybrzuszeń. 

Quality Car

14 + 14 =