kask motocyklowy

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku: praktyczny poradnik w pięciu krokach

Dobrze dobrany kask to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Zbyt duży model może przesuwać się podczas jazdy, a co za tym idzie, nie chronić głowy w razie upadku. Zbyt mały będzie uciskać i powodować dyskomfort. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć obwód głowy. Jak wykonać tę czynność prawidłowo?

Krok pierwszy – niezbędne narzędzia pomiarowe

Zanim przystąpisz do mierzenia obwodu głowy, upewnij się, że masz do dyspozycji miarkę krawiecką lub taśmę mierniczą oraz lustro. Odpowiednie oświetlenie również ułatwi dokładne przeprowadzenie pomiaru. Pamiętaj, że jeśli na głowie znajdują się długie włosy, zaleca się związywanie ich w kucyk lub warkocz, aby nie zakłócały wykonywania czynności.

Krok drugi – odszukaj odpowiednie miejsce na głowie

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku motocyklowego? Mając niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do wyszukania najszerszego miejsca głowy. Zazwyczaj znajduje się ono tuż nad uszami i brwiami. Gdy już znajdziesz odpowiedni punkt, stań przed lustrem i przyłóż miarę. Upewnij się, że jest ona równomiernie umieszczona i nie odstaje od powierzchni ciała.

Obraz zawierający ubrania, stroik, hełm, Odzież ochronna

Opis wygenerowany automatycznie
Kask Airoh Matryx Scope Biały Połysk

Krok trzeci – wykonaj pomiar

Dokładnie zaznacz miejsce, w którym dochodzi do przecięcia się miary. Odczytaj uzyskaną długość. Aby upewnić się, że Twój pomiar jest dokładny, powtórz krok jeszcze raz. W niektórych przypadkach może wystąpić lekkie odchylenie w wynikach, dlatego ważne jest, aby wykonać go kilka razy. W ten sposób uzyskamy wiarygodną wartość przeciętną. Zaleca się, aby zaokrąglić obwód głowy do wyższej liczby. Na przykład, jeśli zmierzona długość wynosi 55,4 centymetra, najlepiej wybrać kask w rozmiarze 56 centymetrów. 

Krok czwarty – porównaj z tabelą rozmiarów

W dalszej kolejności porównaj uzyskany rezultat obwodu głowy z tabelą rozmiarów dostępną u producenta kasku, który zamierzasz zakupić. Wybierz wielkość, która najbardziej odpowiada pomiarowi. Pamiętaj, że każda marka kasku może mieć nieco inny sposób ujmowania wyników, dlatego warto sprawdzić informacje podane przez producenta – o tym, jak zmierzyć obwód głowy do kasku piszą także Dobre Sklepy Motocyklowych.

Krok piąty – dokonaj przymiarki

Kiedy już wybierzesz kask w odpowiednim rozmiarze, koniecznie przetestuj go. Przymierz produkt, sprawdzając, czy jest odpowiednio dopasowany do kształtu głowy. Upewnij się, że leży on stabilnie i nie przesuwa się zbytnio w różnych kierunkach. Spróbuj również regulować pasek pod brodą, aby zapewnić odpowiednie przyleganie.

Skąd wiedzieć, że kask ma odpowiedni rozmiar?

Początkujący rider może nie mieć pewności, czy wybrany model leży właściwie. Rozmiary kasków motocyklowych są różne u innych producentów, stąd dość popularna jest sytuacja, gdy na głowę zmieści się zarówno wielkość L, jak i XL. Skąd więc wiadomo, który z nich wybrać? Jak dobrać kask motocyklowy? 

Przede wszystkim upewnij się, że wybrany produkt nie uciska i nie powoduje bólu. Dobrym pomysłem jest wykonanie dwóch testów:

  • Guma do żucia – jeśli umieszczenie głowy w kasku uniemożliwia swobodne przeżuwanie, a jednocześnie czujesz komfort, wybrałeś odpowiedni rozmiar.
  • Swoboda obrotów głowy – zadanie polega na próbie obrotu głowy w prawo lub lewo, gdy głowa trzymana jest sztywno. Jeśli jest to możliwe, prawdopodobnie rozmiar jest zbyt duży. 

Nie powinno się także oceniać kasku od razu po założeniu. Warto chwilę poczekać. Jeśli ból nie pojawi się w ciągu kilku-kilkunastu minut, masz swój idealny produkt. 

Obraz zawierający ubrania, stroik, hełm, Odzież ochronna

Opis wygenerowany automatycznie
Kask Bell Qualifier Turnpike Matowy